kredyt z dopłatą


Singiel na Swoim?

Od 31 sierpnia 2011 roku o dopłatę do odsetek kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotówkach m.in. na zakup położonego w Polsce lokum mogą się też ubiegać osoby bezdzietne niepozostające w związku małżeńskim. Problem w tym, że warunki pomocy w ramach kredytu dla singli są bardzo wyśrubowane.

 

Pomoc dla singli jest ograniczona:

(a)    wiekiem beneficjenta – w roku kalendarzowym, w którym singiel składa wniosek o wsparcie, nie może on mieć więcej niż 35 lat (oznacza to, że jeśli 35. rok życia osiągnie np. w sierpniu, to i tak przysługuje mu prawo ubiegania się o kredyt preferencyjny),

(b)   tylko do mieszkań – nie przewidziano możliwości dopłat do budowy lub zakupu domu przez singla,

(c)    powierzchnią użytkową lokalu – nie może mieć on więcej niż 50 m kw.,

(d)   wielkością powierzchni, do której będzie wypłacane państwowe dofinansowanie – maksymalnie 30 m kw.

Poza tym singiel nie może posiadać budynku mieszkalnego, innego lokalu mieszkalnego ani spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Pozostałe warunki są takie same jak w przypadku innych grup ubiegających się o pomoc państwa.

Uwaga
Jeśli zamierzasz skorzystać z programu Rodzina na Swoim jako singiel zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktu z doradcami Expander współpracującymi z nami w ramach systemu partnerskiego. Doradcy indywidualnie przeanalizują zgłoszone zapotrzebowanie na kredyt oraz pomogą w wyborze kredytu hipotecznego

Kliknij tutaj aby wypełnić krótki formularz kontaktowy i poznać oferty kredytów mieszkaniowych.

 

Single mają gorzej

 

Analiza warunków programu Rodzina na Swoim nasuwa wniosek, że single mają gorzej w nabywaniu nieruchomości. Prawodawca założył, że potrzeby bezdzietnej i samotnej osoby są mniejsze niż pozostałych beneficjentów programu, dlatego ustanowił normę metrażową 50 m kw.

Po zmianie limitów cenowych takie lokale znaleźć bardzo trudno (jest ich trzy razy mniej niż pozostałych), a do tego mają one najwyższą cenę 1 m kw. Tymczasem czynnikiem najbardziej ograniczającym dostępność dachu nad głową jest współczynnik przeliczeniowy. Został on obniżony 1,4 do 1,0 (rynek pierwotny) i 0,8 (wtórny). W efekcie bardzo wiele nieruchomości (średnio w kraju 43 proc. używanych i 29 proc. nowych) stało się zbyt drogich. Te, które nadal kwalifikują się do dopłat, położone są w mało atrakcyjnych lokalizacjach lub/i nadają się do poważnego remontu.

Najgorsza sytuacja na rynku obiektów dla singli panuje w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Szczecinie, Białymstoku i we Wrocławiu (0-2 proc. dostępnych mieszkań). Najwięcej (ok. 30 proc.) lokali do 50 m kw., które mogą zostać objęte rządowym wsparciem, znajduje się w Łodzi, Toruniu, Katowicach i Bydgoszczy.

 

Skutek kryzysu

 

Analitycy zgadzają się, że normy kosztowe ustanowiono na nierealnym poziomie. Powód? W czasach kryzysu państwo musi oszczędzać, dlatego zmniejsza pomoc wszędzie, gdzie się da.

Intencją ustawodawcy było skierowanie pomocy do ludzi, którzy potencjalnie mogą przyczynić się do poprawy sytuacji demograficznej kraju, tj. młodych rodzin oraz osób samotnie wychowujących dzieci. Bezdzietni single są niejako poza tym, choć niewykluczone, że po nabyciu mieszkania, zmienią swoją sytuację rodzinną i cywilną (mając własne lokum, łatwiej planować inne życiowe decyzje).

Stworzenie ograniczenia wiekowego także ma swoje uzasadnienie. 35 lat to nieformalna granica, której przekroczenie znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo posiadania dzieci, zwłaszcza przez kobiety.

Dodaj własną opinię lub komentarz