kredyt z dopłatą


Rodzina na swoim do zmiany?

W ostatnim czasie wszyscy z nas mogli usłyszeć na temat planowanych zmian do programu Rodzina na swoim. W chwili obecnej znane są już dokładne zapisy nowelizacji ustawy, która zaczyna obowiązywać od 30 sierpnia 2011.

Ostatnia aktualizacja: 2011-08-30:
Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, zmiany nie zostały wprowadzone z początkiem 2011. Dnia 18 stycznia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, który na dalszych etapach był jeszcze zmieniany. Ostatecznie ustawa została opublikowana 16 sierpnia 2011 i zaczyna obowiązywać od 31 sierpnia 2011. Oznacza to, że wszelkie wnioski złożone w bankach po tym terminie będą już rozpatrywane na nowych zasadach.

Poniżej lista najważniejszych zmian do programu Rodzina na Swoim, które znalazły się w znowelizowanej ustawie:

 • znaczące zaostrzenie kryteriów dotyczących wskaźników cen nieruchomości – obniżenie współczynnika służącego do wyliczania limitów cen mieszkań 1.4 do 1.0 oraz 0.8 dla nieruchomości z rynku wtórnego. Tutaj znajdziesz nową tabelę wskaźników na 3 kwartał 2011
 • udostępnienie programu dla singli, czyli dla gospodarstw jednoosobowych
 • wprowadzenie ograniczenia w postaci kryterium wieku – z kredytu z dopłatą będą mogły korzystać tylko osoby do 35 roku życia (wyjątkiem są osoby samotnie wychowujące dziecko).

Szacuje się, że pomimo rozszerzenia dostępności programu o singli pozostałe wymienione wyżej zmiany spowodują ograniczenie liczby udzielanych kredytów z dopłatą o około połowę. W dalszej perspektywie program Rodzina na Swoim ma zostać całkowicie wygaszony do końca 2012 roku (wnioski można będzie składać do końca roku 2012).

Zaproszenie
Użytkowników serwisu zainteresowanych kredytem z dopłatą rządową zapraszamy na bezpłatne i niezobowiązujące spotkanie z doradcą finansowym Expander. Doradca indywidualnie przeanalizuje zgłoszone zapotrzebowanie na kredyt, szybko i sprawnie pomoże w wyborze optymalnej oferty kredytowej oraz poprowadzi przez cały proces ubiegania się o kredyt.

Kliknij tutaj aby skorzystać z zaproszenia. Wypełnisz krótki formularz kontaktowy i umówisz się na bezpłatne spotkanie.

Poniżej dostępna jest również zestawienie popularnych ofert związanych z programem Rodzina na Swoim. Aby zapoznać się ze szczegółami należy wypełnić formularz wniosku. Spotkanie z doradcą jest całkowicie bezpłatne oraz niezobowiązujące. Wnioski kierowane do banków przesyłane są z wykorzystaniem bezpiecznego, zaszyfrowanego połączenia.


35 odpowiedzi do “Rodzina na swoim do zmiany?”

 1. Marek napisał(a):

  Świetny blog. Moim skromnym zdaniem idea “rodzina na swoim” jest świetna i nie powinno jej się zmieniać!

 2. Ewelina napisał(a):

  Witam, czy już wiadomo kiedy rynek wtórny nie będzie dostępny przy kredycie rodzina na swoim?

 3. Asia napisał(a):

  Osobiście uważam że wyłączenie z kredytu “rodzina na swoim” mieszkań czy domów jednorodzinnych z rynku wtórnego jest w pewnym sensie dyskryminacją. Bo mimo dopłaty nie każdego stać żeby wziąść domek z rynku pierwotnego za 500 000 czy 700 000 ? Gdzie w tym przypadku jest pomoc Państwa to jawne oszystwo. Zostawic program taki jaki był !!!!!

 4. Anonim napisał(a):

  Dopłaty powinny być ograniczone dla ludzi, których dochody nie przekraczają pewnego progu (limitu), tak by umożliwić kupno mieszkania/domu tym których nie stać na zaciągnięcie kredytu bez takiego wsparcia. Bez sensu jest dofinansowywanie wszystkich – nawet tych bogatych rodzin (np. z dochodami powyżej 10000zł/miesiąc) jeśli tylko nie mają prawnie własnego mieszkania (a mogą mieć zapisane mieszkania na członków rodziny) i metraż kupowanego lokalu nie wykracza poza oficjalnie obowiązujące normy.
  Gdyby kredyty te były dostępne tylko do określonego poziomu dochodów – nie trzeba by likwidować programu w 2012 roku.
  Wyłączenie z programu mieszkań z rynku wtórnego również świadczyć może o tym, że w rzeczywistości kredyty te nie są formą pomocy dla mniej zamożnych rodzin, tylko faworyzuje się tu bogatych. Przeciętną polską rodzinę nie stać na mieszkanie z rynku pierwotnego!!!
  Brak słów!!!

 5. Doti napisał(a):

  Rząd pogrywa sobie z ludzmi bo nadal nie ma informacji do kiedy można kupować mieszkania na rynku wtórnym korzystając z programu rodzina na swoim. I co, ktoś teraz szuka mieszkania na tym rynku aby się jesze załapać na kredyt z dopłatami, a jak znajdzie to okaże się że wyłączono ten rynke i nie zdążył? Przecież taka informacja powinna być podana do publicznej wiadomości co najmniej z 6 miesięcy wcześniej aby potencjalni kredytobiorcy mogli się do niej odpowiednio wcześniej ustosunkować i wszystko sobie zaplanować.

 6. Doti napisał(a):

  Wyłączenie rynku wtórnego z programu “Rodzina na swoim” to pomysł idiotyczny, który uderzy w mniej zamożne rodziny, dla których mieszkanie z rynku pierwotnego jest po prostu za drogie.
  Program w ogóle powinien mieć ustalony górny limit dochodów rodziny, która chce z niego skorzystać. Bogaczom nie trzeba pomagać w kupnie mieszkania bo i bez tej pomocy bez trudu mogą je sobie kupić!!! Program powinien pomagać tylko mniej zamożnym.
  Likwidacja programu w 2012 roku to dowód że rząd jak zwykle szuka oszczędności na przeciętnie zarabiającym obywatelu. WSTYD!!!

 7. studentfib23 napisał(a):

  Bardzo dobre komentarze.

  Zamiast bawić się w nowelizacje ustawy dotyczącej preferencyjnych kredytów “Rodzina na Swoim” rząd powinien się zabrać do poważnej roboty, a nie zmieniać na gorszę coś co w końcu udało się dobrze zrobić. Jestem na etapie zakupu mieszkania na rynku wtórnym i tak naprawdę nie wiem na czym stoję, nic konkretnego nie wiadomo, żadnego terminu, tylko przypuszczenia i gdybanie, już nawet datę ślubu zmieniałem żeby tylko się załapać. Czy w tym kraju “MIODEM I MLEKIEM PŁYNĄCYM” nie ma naprawdę niczego innego do roboty niż uprzykrzanie życia zwykłym ciężko pracującym ludziom.

 8. Kulel napisał(a):

  Witam!!!Mam pytanko. Chodzi mi o Dofinansowanie kredytu”Rodzina na Swoim” . Pracuje zza granica a dokladnie w Anglii na Self- Employed, czyli samo zatrudniony. Jakie warunki musze spelnic zeby usyskac ten kredyt. Mam dziewczyne w Polsce ,z ktora zamierzam wziasc slub juz nie dlugo, a wiec bedziemy malzenstwem.. Prosze o Szybka i Profesjonalna pomoc! Dziekuj! Pozdrawiam!

 9. DARIUSZ napisał(a):

  IDA WYBORY WIEC MACIE OKAZJE POKAZAĆ IM ŻÓŁTĄ KARTKE BO MIAŁO BYĆ LEPIEJ DLA MŁODYCH A JEST CORAZ GORZEJ ZAMIENIĄ PROGRAM RODZINY NA SWOIM NA BOGACZE NA SWOIM MYŚLĄ ZE JAK ZAMKNA DOSTEP DO RYNKU WTÓRNEGO TO LUDZIE ZACZNĄ KUPOWAC NOWE MIESZKANIA PROBLEM W TYM ŻE JAK KOGOS NIE STAC TO POPROSTU NIE STAĆ ALE TĘGIE UMYSŁY W RZADZIE TEGO NIE ZROZUMIEJĄ A MŁODZI NA TYM CIERPIA SAMI ZOSTANA W TYM CHORYM KRAJU OSTATNI GASI ŚWIATŁO

 10. MC napisał(a):

  mam pytanko
  Co z osobami które juz korzystają z dopłaty, czy zmiany też ich dotknął?

 11. Anonim napisał(a):

  Nie, zmiany dotyczą tylko nowych kredytów. Kto ma już dopłaty ten może spać spokojnie, nie zabiorą.

 12. Madzia napisał(a):

  zabrać nie zabiorą ale czy zmiejszą??

 13. Doris napisał(a):

  Witam, my wzieliśmy taką pożyczkę z dopłatą rodzina na swoim w październiku 2010 roku na mieszkanie z rynku wtórnego bo na pierwotny oczywiście nas nie stać!!! I jesteśmy strasznie zadowoleni bo nasze raty są o 200 zł niższe niż normalnie. Powinno tak być cały czas, powinna być taka pomoc dla nas czyli dla ludzi którzy nie zarabiają takich pieniędzy jak Ci którzy chcą tę ustawę zmienić!!! Albo niech podniosą pensje o 100 % tak jak cukier podnieśli!!!

 14. DOROTA napisał(a):

  Bardzo proszę napiszcie, czy do końca tego roku tj.2011 można ubiegac sie o kredyt Rodzina na swoim?

 15. karl napisał(a):

  Mam pytanko. Coś konkretnie widomo do kiedy będzie dopłata do rynku wtórnego. Jak trwają prace? Pierwsza wersja to było do końca marca, ale to juz nieaktualne. W banku słyszałem nawet o czerwcu/lipcu, ale to też mi wydaje się niemożliwe. Ktoś może orientuje się w tej sprawie?

 16. karl napisał(a):

  Nikt, nic się nie orientuje? Nie wiecie czy sprawa się zajęli nasi szanowni parlamentarzyści?

 17. JACQ napisał(a):

  Złodzieje i nic wiecej !!!

 18. Anonim napisał(a):

  Parlamentarzyści ponoć coś nie doszli do porozumienia i sprawa jest w jakiejś podkomisji. W sumie to nawet dobrze, pewnie zmiany się trochę odsuną w czasie więc dla niektórych to szansa żeby jeszcze ubiegać się na dotychczasowych zasadach.

 19. Beata napisał(a):

  Wczoraj moja bratowa powiedziała mi, że ten kredyt nie jest już w ogóle udzielany, że został całkiem zamknięty.
  Trochę mnie to zdziwiło bo o zmianach słyszałam ale o całkowitej likwidacji w tym roku – nie! Mam nadzieję że się myli bo właśnie mam rozpocząć budowę domu i chcę wziąć ten kredyt.

 20. tytus napisał(a):

  HAHAHA! Czy Wy myślicie, że ten program Wam pomaga? Śmiechu warte. Ten program od początku miał wpompować miliardy złotych z budżetu państwa do kieszenie developerów i banków – tylko nazwa taka sprytna. Koszt budowy w przeliczeniu na 1 mkw mieszkania niemal nie drgnął od 2006 roku, ale developerzy jak zobaczyli, że Państwo dopłaca to marże zwielokrotnili momentalnie. Do tego banki najczęściej stosują większą marżę dla kredytu w RnS więc w przeliczeniu okazuje się, że zwykły kredyt hipoteczny jest tańszy. Za wprowadzenie tego programu który napompował bańkę na rynku nieruchomości ze szkodą dla młodych polaków ktoś powinien “beknąć”, ale skoro stado lemingów którzy nie są świadomi jak RnS (czyt. “Developer na Naszym”) wpływa na rynek to politycy mogą czuć się bezkarni i dalej pompować miliardy w developerów.

 21. adam napisał(a):

  jak zwykle myślą o najbiedniejszych jak tu im umilić ,pomóc kupić mieszkanie “rodzina na swoim” nasza POLSKA ha

 22. ewa napisał(a):

  obrady pokomisji już się odbyły i zmiany wejdą w życie od lipca 2011,ale nie wiadomo jakie zmiany,tyle słyszałam w cNBC . osobiście uważam że to głupota wprowadzać teraz zmiany skoro w przyszłym roku ma się zakończyć cały program.

 23. Taz napisał(a):

  Jeden wielki przekręt ta rodzina na swoim, nie mam limitu dochodowego, ewidentnie program stworzony dla bogatych (czytaj posłów) nie wspieraja mala zarabaijacych ludzi bo i po co. Kalkulacja robilem, wychodzi iz dostanę 8 tys zł doplaty. Natomiast ktos o dużych dochodach osiągnie dopłatę coś kolo 100 tys zł i gdzie tu równość? Teraz chca wporwadzc eszcze granice 35 lat? co to ma być Skończyłem 35 lat i juz sie nie kwalifikuje a mieszkania jak nie mam tak nie mam. Nie wspomnę o tym iz jak czlowiek młodszy ma mniejsze dochody i nie stac go na kredyt. Glosowalem na PO a ci popaprańcy jedyne co potrafią to podnieśc podatki uregulować belkę i czerać zyski z naszych odsetek i co jeszcze za stary na kredyt? Macie u mnie czerwoną kartkę i kończycie na tym swoja zabawę i na jesieni do domu

 24. daria napisał(a):

  jaki bank wedlug was ma najlepsze warunki kredytowe chcialabym wziasc kredyt ok 160000

 25. jks napisał(a):

  Należy ten artykuł zaktualizować, 24 maja były kolejne spotkania i kolejne propozycje zmian.

 26. zetka napisał(a):

  zmiany mają wejśc w życie z dniem 1 lipca miejmy nadzieje ze troche sie przeciągnie ale pani w banku tak mnie poinformowala ze do 30 czerwca mozna skladac wnioski

 27. kasia napisał(a):

  no i jest juz lipiec
  czy moge wziasc kredyt na zakup domu na rynku wtornym? czy na remont tego domu tez?

 28. olaola633 napisał(a):

  Ludzie opamiętajcie się i czekajcie ,ąż ten durny program ( jak słusznie zauważył tytus ) się skończy .
  Zgadzam sie z Tytusem w 100 %. TEN PROGRAM SLUZY TYLKO I WYLACZNIE DO SZTUCZNEGO MANIPULOWANIA RYNKIEM NIERUCHOMOSCI I NAPYCHANIA KIESZENI DEWELOPEROM. Napewno nie ma na celu pomocy rodzinom.
  Radze czekac na rychłu koniec tego “przekretu” , ….

 29. okokwtf? napisał(a):

  kochani, prosze niech ktos to wyjasni kiedy wchadza zmiany i co dokladnie beda one oznaczaly? tylko rynek wtorny? damn …

 30. sth napisał(a):

  wręcz przeciwnie – właśnie rynek wtórny ma być bardziej ograniczony (niższe limity cen niż na rynku pierwotnym)

 31. Anonim napisał(a):

  jawna dyskryminacja i to w państwie prawa- jesteś stary możesz zdychać pod mostem,

 32. Izka N. napisał(a):

  witam ja tez uważam , ze ten kredyt to sciema. tylko ciekawe co wymysla od 2013 ? ja własnie chcialabym sie starac o kredyt hipoteczny tylko czy go dostane? pracuje za granica i mam jednosobowa firme. pewnie nie :(

 33. gh23 napisał(a):

  Tego się można było spodziewać ^

 34. n napisał(a):

  Witam. Mam pytanie. Czy ktokolwiek orientuje się jakie są szanse, że po 2012 program będzie kontynuowany albo że zastąpi go jakikolwiek inny?

 35. kibic napisał(a):

  miemy nadzieję że ta ustawa zostanie przedłużona na 5lat

Dodaj własną opinię lub komentarz