kredyt z dopłatą


Mieszkanie dla Młodych – nowy program rządowy

Od stycznia przyszłego roku wchodzi w życie program Mieszkanie dla Młodych. Zastąpi on dotychczasowy program Rodzina na Swoim, który był wprowadzony w czasie rządów PIS. Nowy program został opracowany przez koalicję PO – PSL. Zadaniem programu będzie wsparcie młodych osób, które będą chciały zakupić swój pierwszy dom albo swoje pierwsze mieszkanie. Wsparcie otrzymają także ci, którzy będą samodzielnie budować własny dom. Program Mieszkanie dla Młodych został uchwalony przez Sejm 27 września bieżącego roku. Teraz czeka jedynie na akceptację Senatu i Prezydenta.

Informacje o uchwaleniu programu, podawały wszystkie największe serwisy informacyjne. Program wesprze młode osoby, mające nie więcej niż 35 lat.

Osoby, zainteresowane wsparciem z tytułu programu, muszą wiedzieć, że program wesprze tylko osoby zaciągające kredyt na kupno domu lub mieszkania. Z programu udzielone zostanie jednorazowe wsparcie, które będzie stanowić dopłatę do wkładu własnego kredytobiorcy.

Osoby, które będą zainteresowane skorzystaniem z tego programu, muszą wiedzieć, iż we wsparciem z Mieszkania dla Młodych będą mogły kupić jedynie mieszkanie o powierzchni maksymalnej 75 m2 albo dom o powierzchni maksymalnej 100 m2. Tylko rodziny wielodzietne minimum troje dzieci, mogą liczyć na możliwość kupna domu lub mieszkania o 10m2 większego. Państwo dopłaci do 50 m2 powierzchni domu lub mieszkania.

Mieszkania lub domy muszą mieć także takie ceny za m2, które zmieszczą się w specjalnych limitach, które będą publikowane co pół roku przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inne będą ceny dla miast, inne dla gmin je otaczających i jeszcze inne dla pozostałych gmin na terenie województwa.

Program wesprze także osoby, które będą samodzielnie budować domy, w tym przypadku mogą one mieć do 36 lat. domy mogą mieć do 100m2 (110m2 w przypadku rodziny wielodzietnej) a beneficjent może liczyć na możliwość zwrotu części Vat, który został nałożony na materiały budowlane, zakupione do budowy domu.

Program obejmuje tylko i wyłącznie mieszkania i domy z rynku pierwotnego, kupione od dewelopera. Nie wspiera on kupna mieszkań z drugiej ręki, co na przykład czyniła Rodzina na Swoim.

Program będzie obowiązywał w latach 2014 – 2018.

Artykuł pochodzi ze strony shout.pl

Dodaj własną opinię lub komentarz